مرثیه کم آبی در جنوب شرق کشور غوغا به پا کرد؛
آب؛ گمشده مرکز پهناورترین استان ایران در روزهای گرم کرونایی/عطش مردم کلان شهر زاهدان؛ بی آبی یا بی کفایتی؟
قصه پر غصه قطعی مکرر و افت فشار آب در شبکه آبرسانی زاهدان گویا پایانی ندارد و با وجود وعده های مسئولان امر همچنان گریبان گیر مرکزنشینان پهناورترین استان کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طایفه شاهوزهی به نقل از عصرهامون، سریال تکراری و ملامت بار افت فشار و قطعی آب در شهرهای سیستان و بلوچستان در حالی به مساله ای عادی و معمولی برای برخی مسئولان تبدیل شده که نبود این مایه حیات در این روزهای گرم تابستان و بحران کرونا، شهروندان را بیش از پیش در رنج و عذاب و زحمت قرار داده است.
 
در این میان مردم کلان شهر زاهدان بیش از همه از این وضعیت گلایه دارند، معضل قطعی و فشار ناچیز آب که هر سال با آغاز فصل بهار و افزایش درجه حرارت هوا، شکل بحرانی به خود می گیرد، نه تنها امسال هم مثل هر سال غوغا به پا کرده، بلکه شکلی بحرانی تر به خود گرفته است و مردم اکثر نقاط این شهر با قطعی مکرر طی ساعات مختلف شبانه روز مواجه هستند.
 
غدغه ای که گزاف نیست اگر بگوییم روزانه ده ها پیام در خصوص آن از سوی شهروندان زاهدانی به این پایگاه خبری ارسال می شود و خواستار رفع پیگیری این مشکل جدی و مهم هستند، اما تنها پاسخ مسئولان کمبود آب تولیدی در این کلان شهر است.
 
معضلی که بارها و بارها از آن نوشتیم، اما نه تنها همچنان پابرجاست، بلکه شدت بیشتری به خود گرفته و در برخی نقاط قطعی آب به بیش از 48  ساعت رسیده، این در حالی است که علیرضا قاسمی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان 19 تیرماه در پی پیگیری خبرنگار ما اعلام کرد که به منظور حل مشکلات کم آبی در زاهدان در کوتاه مدت فاز چهارم کارخانه آب شیرین کن این کلان شهر به ظرفیت ۱۵ هزار متر مکعب در دست راه اندازی است.
 
وی در این گفت و گو امیدوار بود که بخش اول این پروژه به ظرفیت هفت هزار و پانصد متر مکعب تا اوایل مردادماه و کل ظرفیت ۱۵ هزار متر مکعب در شبانه روز در نیمه دوم مرداد ماه امسال به پایان برسد، در این صورت حدود زیادی مشکلات شهر زاهدان برای امسال مرتفع خواهد شد، اما با وجود این که پنج روز از مرداد ماه گذشته هنوز خبری از افتتاح این طرح نیست.
 
قطعی های 48  ساعته
 
حبیبی، یکی از شهروندان  زاهدانی در این  باره به خبرنگار ما گفت: در خیابان نصر زیباشهر زاهدان نه تنها هر روز هفته گرفتار مشکل آب هستیم، بلکه گاهی قطعی آب به بیش از 48 ساعت می رسد.
 
وی ادامه داد: این مشکل از بهار شروع شده است و هر بار هم با شرکت آب و فاضلاب تماس می گیریم اعلام می کنند که افت فشار است، در حالی که از صبح تا پاسی از شب با مشکل قطعی مواجه هستیم.
 
این شهروند تصریح کرد: این در حالی است که در طول روز هوا به شدت گرم بوده و از طرفی با توجه به شیوع کرونا نیاز مبرم به آب به منظور رعایت موازین بهداشتی بیش از پیش احساس می شود، اما این امکان برای مردم این کلان شهر وجود ندارد.
 
روزها آب نداریم

 
خارک کوهی، یکی از ساکنان خیابان تختی نیز گفت: افت فشار و قطع شدن آب در زاهدان پایانی ندارد، حدود سه ماه است که با افت شدید فشار آب مواجه هستیم، اما این وضعیت با شروع تابستان حادتر شده و فقط از ساعت 2 بامداد تا هشت صبح و گاهی کمتر از این آب داریم و روزها به طور کامل قطع است.
 
وی ادامه داد: برای افرادی که روزها سرکار می روند و بچه داری می کنند، سخت است که بخواهند شب را بیدار بمانند تا آب وصل شود و بتوانند برای فردایش ذخیره کنند، آن هم در این روزها که با بحران کرونا مواجه هستیم.
 
این شهروند اضافه کرد: این معضل امانمان را بریده است و باعث شده استرس بیشتری را متحمل شویم، گویا مسئولان امر گرفتار این معضل نیستند که تدبیری بیندیشند و به راستی باید پرسید که دلیل بروز این مشکل بی آبی است یا بی تدبیری؟
 
وابستگی به آب زابل؛ ریشه مشکل

 
حسینعلی شهریاری، نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در این باره در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: مشکل قطی آب در زاهدان وجود دارد که به طور قطع یک روزه حل نمی شود، گاهی هم که پمپ های خط انتقال دچار مشکل می شود و شاهد شدت گرفتن این مشکل هستیم.
 
وی ادامه داد:  مشکل این است که وابسته به آبی هستیم که از زابل می آید، این آب باید از طریق چهار ایستگاه پمپاژ شود که ارتفاع آن هزار و ششصد متر است که بی تردید دچار مشکل می شود و متولیان نیز قول دادند که آب شیرین کن جدید زاهدان تا پایان تیرماه راه اندازی شود که امیدواریم تا اواسط مرداد شاهد بهره برداری آن باشیم.
 
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان افزود: این طرح نیاز به یکسری دستگاه دارد که باید از خارج وارد شود، اما در وضعیت تحریم هستیم و گاهی ممکن است اتفاق کوچکی رخ دهد و سر مقطع زمانی انجام نشود.
 
کرونا و تشدید بی آبی

 
شهریاری با اشاره به وضعیت کرونا و تاثیر آن بر تشدید شدن مشکل بی آبی بیان کرد: مشکل اصلی این شهر که منابع آبی کافی نداشته این است که روزبه روز توسعه پیدا کردا که آب مورد نیاز آن یا باید از زابل منتقل شود که مردم سیستان اظهار می‌کنند که وقتی خودمان مشکل داریم چرا آب به زاهدان برود، همچنین قرار شد آب از دریای عمان و خلیج فارس منتقل شود که ۱۰ سال این طرح به تصویب رسید اما شرکت های داخلی حاضر نیست که سرمایه‌گذاری کنند، چرا که از توان کافی برخوردار نیستند.
 
وی اضافه کرد: خارجی ها نیز به دلیل تحریم ها برای سرمایه‌گذاری اقدام نمی کنند و ۱۰ سال است که مصوب شده از دریای عمان مشکل کم آبی سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی حل شود که در این رابطه با حضور استانداران نیز جلساتی برگزار شد، اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد، چرا که سرمایه گذار خارجی ورود نمی کند و سرمایه گذاران داخلی هم اگر می آیند چون منابع کافی داخلی کافی ندارند، خیلی زمان بر است.
 
نماینده مردم زاهدان افزود: یک راهکار این است که از ۹۰ کیلومتری زاهدان آب منتقل شود که که زمان بر خواهد بود، راه دیگر این است که آب چاه‌های شور تصفیه شود که تصفیه خانه جدید زاهدان به همین منظور در دست احداث است.

تصفیه آب شور زیر زمینی
 
شهریاری گفت: بنابراین با راه اندازی تصفیه خانه جدید، امکان تصفیه آب شور زیرزمینی به وجود خواهد آمد که می توان آن را به شبکه تزریق کرد، یکی از دلایلی که باعث افزایش مشکلات شد، کرونا است چرا که مردم مجبور شدند آب بیشتری استفاده کنند، وقتی توصیه می‌کنیم که دست‌هایتان را بشویید یعنی اینکه شیر آب را باز و آب مصرف کنید، از طرفی هم به خاطر اینکه مردم منابع مالی ندارد سفر ها اتفاق نمی افتد که کرونا هم در خانه ماندن مردم تاثیر گذار بوده است.
 
 به گفته وی، تابستان هرسال درصد قابل توجهی از مردم سفر می‌رفتند که امسال به دلیل شیوع کرونا و نداشتن منابع مالی سفرها تعطیل شده است، برای رفع مشکل با وزیر نیرو، مدیران عامل آب منطقه ای و آبفا و استاندار سیستان و بلوچستان صحبت هایی انجام شده است که همه قول دادند که تابستان مشکل نداشته باشیم و امیدوارم که این اتفاق بیفتد،

شهریاری اذعان کرد: همه تلاش می کنند ما نیز هر روز پیگیر موضوع هستیم و هر زمانی که پیام های مردمی را دریافت می‌کنیم فوری آن را به اطلاع شرکت آب و فاضلاب می رسانیم.
 
این نماینده درباره خط دوم انتقال آب به زاهدان نیز گفت: سیستان نیز وابسته به آب هیرمند است که اگر آب نباشد، هر اندازه هم خط انتقال از این منطقه به زاهدان داشته باشیم، کارگشا نخواهد بود.
 

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۵ - ۰۷:۲۶
کد خبر: ۴۲۳۹۳۱
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۷/۲۷ - ۰۶:۱۸
بیانیه وزارت امور خارجه درباره پایان یافتن محدودیت‌های تسلیحاتی
وزارت امور خارجه کشورمان طی بیانیه‌ای پایان یافتن محدودیت‌های تسلیحاتی علی‌رغم تلاش‌های شرورانه آمریکا را یک لحظه بزرگ برای جامعه جهانی خواند.
۱۳۹۹/۷/۲۷ - ۰۶:۱۶
ائمه جمعه همانند لشکرهای درون جبهه هماهنگ عمل کنند
نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: ائمه جمعه همانند لشکرهای درون جبهه هماهنگ عمل کرده و نیاز است از تفرق و ناهماهنگی پرهیز کنند.
۱۳۹۹/۷/۲۷ - ۰۶:۱۳
حیوان پروری سوغات مخرب سبک زندگی غربی/وقتی فرزند آوری فدای نگهداری از کودکان پشمالو می شود
سگ‌ گردانی در زاهدان در سایه غفلت مسئولان در حال تبدیل شدن به یک پدیده فراگیر است که باید هرچه سریع‌تر برخوردهای لازم با این پدیده زشت صورت گیرد تا از ترویج آن جلوگیری شود.
۱۳۹۹/۷/۲۲ - ۱۹:۱۸
حق آبه هیرمند با جدیت پیگیری می‌شود/ اصلاح اشکالات نظام حفظ و بهره‌برداری کشت در دستور کار مجلس و دولت+عکس
محمد باقر قالیباف امروز در دومین روز نظارت میدانی در سیستان و بلوچستان وارد زابل شد که بازدید از طرح 46 هزار هکتاری انتقال آب به اراضی دشت سیستان و چاه های ژرف از مهم ترین برنامه های وی در این منطقه ا...
۱۳۹۹/۷/۱۹ - ۰۴:۵۹
سفر قالیباف به سیستان و بلوچستان در هفته آینده/ صید ترال از آب های جنوب برای همیشه رخت بر می بندد
معین الدین سعیدی گفت: قرار است رئیس مجلس شورای اسلامی هفته آینده به سیستان و بلوچستان سفر کند که موضوع های مهم استان در این برنامه مطرح و پیگیری می شود.
۱۳۹۹/۷/۱۹ - ۰۴:۵۳
لبیک سپاه به فرمانده معظم کل قوا در خدمت‌رسانی به بیماران کرونایی
سخنگوی سپاه پاسداران از دستور فرمانده کل سپاه برای بسیج همه امکانات و ظرفیت‌های درمانی این نهاد در لبیک به فرمان فرمانده معظم کل قوا مبنی بر خدمت‌رسانی به بیماران کرونایی خبر داد
۱۳۹۹/۷/۱۰ - ۰۵:۰۱
فاجعه فاضلابی در کلانشهر زاهدان/ وقتی مردم بی خیال و مسئولان بی تفاوت هستند
در گوشه گوشه کلانشهر زاهدان که تردد می کنی، می توانی نظاره گر فاجعه فاضلابی که در جوی ها و معابر جریان دارد باشی، معضلی که مشام هر رهگذری را می آزارد و نشان از بی خیالی برخی مردم و بی تفاوتی مسئولان ا...
۱۳۹۹/۷/۱۰ - ۰۴:۵۸
گذشت زمان نمی‌تواند یاد شهیدان را از خاطر ملت ایران بزداید
پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌ مناسبت‌ روز تجلیل‌ از شهیدان‌ و ایثارگران‌ دفاع‌ مقدس‌که عصر امروز (پنج‌شنبه) توسط آقای اوحدی رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران درگلزار شهدای بهشت زهرای تهران قرائت شد...
۱۳۹۹/۷/۱۰ - ۰۴:۵۲
ارتش در حفظ تمامیت ارضی کشور نقش مهمی دارد
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: ارتش جمهوری اسلامی ایران در حفظ تمامیت ارضی و امنیت کشور نقش مهم و حساسی را بر عهده دارد.
۱۳۹۹/۷/۳ - ۰۹:۱۴
رزمایش کمک‌ مومنانه یادآور حماسه مردم در دوران دفاع مقدس است/ از تزریق امید به دل محرومان تا ساخت مسکن و تامین امنیت پایدار توسط بسیج و سپاه
علی اکبر جعفری، معاون مردم ‌یاری قرارگاه قدس جنوب‌ شرق سپاه گفت: اقدامات سپاه و بسیج در رزمایش کمک های مومنانه، یادآور حماسه مردم در دوران دفاع مقدس و مایه افتخار کشور است.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها