بازتاب اظهارات رییس جمهوری در رسانه‌های جهان؛
وحدت، آزادی، برادری، سه کلیدواژه مورد توجه از سخنان روحانی
اظهارات حجت الاسلام والمسلمین دکتر «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران در سی و دومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با بازتابی گسترده در رسانه‌های جهان به ویژه انگلیسی‌زبان‌ها همراه شد و در این میان سه کلیدواژه وحدت، آزادی و برادری مورد توجه بیشتری قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طایفه شاهوزهی به نقل از ایرنا، سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی روز گذشته (شنبه) با حضور و سخنرانی رئیس جمهوری در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی آغاز به کار کرد. 
سخنان روحانی به ویژه در ارتباط با لزوم یکپارچگی و همکاری جهان اسلام برای خنثی کردن توطئه دشمنان آمریکایی و صهیونیستی، انعکاسی وسیع در رسانه‌های بین‌المللی داشت.

** رسانه‌های چینی: اتحاد کشورها، کلید پیروزی علیه سیاست‌های خصمانه آمریکا
خبرگزاری رسمی چین گزارش داد: رئیس جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که روز شنبه برگزار شد، کشورهای دنیا را به مقابله با سیاست های خصمانه آمریکا و اسرائیل فراخواند.
شینهوا نوشت: روحانی تاکید کرد که کشورهای اسلامی راهی برای برون رفت از این شرایط ندارند، مگر اینکه با یکدیگر برای مقابله و مبارزه با ظلم و بی عدالتی آمریکا متحد شوند و در این صورت است که آنها می توانند به پیروزی برسند.
این رسانه افزود: وی وحدت کلمه را برای کشورهای اسلامی کافی ندانسته و در کنفرانس تهران گفت که کشورهای مسلمان باید وحدت و برادری را یک وظیفه عملی و کلامی بدانند.
تلویزیون مرکزی چین نیز گزارش داد که روحانی، مردم عربستان را«برادر» خطاب کرد و گفت که آماده همکاری با این کشور پادشاهی برای حل اختلاف‌های میان دو کشور است.
این رسانه با تاکید بر ابعاد این کنفرانس افزود که نزدیک به 350 مهمان خارجی از بیش از 100 کشور دنیا در تهران حضور بهم رساندند.
روزنامه چاینا ارگ نیز از دیگر رسانه‌های چینی بود که با بازتاب اظهارات روحانی، این همایش بین المللی را موجب تقویت وحدت کشورهای اسلامی دانست.

** رسانه‌های روسی: انتقاد تند روحانی از اقدامات جبهه آمریکایی - اسرائیلی
روزنامه روسی «اوراسیا دیلی» از رسانه های نسبتا ملی‌گرای روسی با دیدگاه‌هایی در حمایت از دولت این کشور، در گزارشی با عنوان «آمریکا با کشورهای خاورمیانه مانند بردگان خود رفتار می کند» نوشت: رئیس جمهوری ایران، اقدامات ایالات متحده و اسرائیل در خاورمیانه را به باد انتقاد گرفت.
این رسانه نوشت: روحانی که در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران سخن می گفت، آمریکا را متهم کرد که با کشورهای منطقه همچون برده ها رفتار می کند.
رسانه روسی افزود: وی اطاعت از آمریکا و غرب را خیانت به ارزش‌های اسلامی دانست و تسلیم جهان اسلام در برابر آمریکا را برابر با پهن کردن فرش قرمز در برابر جنایتکاران خواند.
اوراسیا دیلی نوشت: روحانی توجه شرکت کنندگان در کنفرانس را به این واقعیت جلب کرد که وضعیت در فلسطین، سوریه، یمن، افغانستان، پاکستان وعراق آن چیزی نیست که جامعه اسلامی انتظار دارد.
روزنامه اینترنتی «گازتا رو» با گرایش غربی که از دیدگاه‌های لیبرال‌ها در روسیه حمایت می کند نیز در گزارشی با عنوان «روحانی خواستار اتحاد مسلمانان علیه آمریکا شد» نوشت: رئیس جمهوری ایران از مسلمانان در تمام نقاط جهان خواست تا علیه ایالات متحده با یکدیگر همسو شوند. 
رسانه روسی افزود: روحانی از تماس های آمریکا و عربستان سعودی انتقاد و اعلام کرد که ایران آماده دفاع از منافع ملت عربستان سعودی است و برای این منظور 450 میلیارد دلار نمی طلبد.
شبکه تلویزیونی «آر.بی.کی» روسیه نیز که دارای گرایش‌های غربی است، گزارش داد: رئیس جمهوری ایران اسرائیل را غده‌ای سرطانی خواند که برای پیشبرد منافع غرب در منطقه خاورمیانه ایجاد شده است.
این رسانه افزود: وی خاطرنشان کرد که یکی از نتایج ناگوار جنگ دوم جهانی ایجاد غده سرطانی در منطقه بود.» 
رسانه روسی ادامه داد: روحانی همچنین برای حمایت کشورش از عربستان سعودی در برابر تروریسم و ابرقدرتها اعلام آمادگی کرد و ملت عربستان را برادر خواند.
کانال تلویزیونی کابلی «آیلند تی وی» نیز در گزارشی گفت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در کنفرانس سالانه وحدت اسلامی در تهران بر ضرورت اتحاد همه مسلمانان جهان علیه آمریکا تاکید کرد.
رسانه روسی با اشاره به سخنان رئیس جمهوری افزود: وی اسرائیل را به غده‌ای سرطانی تشبیه کرد که پس از جنگ دوم جهانی در خاورمیانه بوسیله غرب ایجاد شد تا منافع آنها را تامین کند. 

** رسانه‌های هندی: روحانی مردم عربستان را برادر دینی ایران خواند
روزنامه «هندوستان تایمز» نوشت: حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز شنبه از مسلمانان سراسر جهان خواست تا در برابر آمریکا متحد شوند و به سعودی ها اطمینان داد که آنها با هم «برادرند» و هیچ دلیلی برای ترس از تهران وجود ندارد. 
این رسانه به نقل از روحانی نوشت: ما حاضریم با تمام توان از منافع مردم عربستان در برابر تروریسم و ابرقدرت‌ها دفاع کنیم؛ از شما هم 450 میلیارد دلار نمی‌خواهیم و اهانت هم نمی‌کنیم.
«هندوستان تایمز» با اشاره به اظهارات روحانی در ارتباط با آزادی جوامع انسانی افزود: رئیس جمهوری در کنفرانس اتحاد اسلامی در تهران گفت که آنچه امروز آمریکا از خاورمیانه می خواهد، بردگی است. 
روزنامه «تریبون ایندیا» نیز در گزارشی نوشت که روحانی، تسلیم شدن در برابر غرب را خیانت به دین و نسل آینده منطقه دانست. 
این رسانه افزود: رئیس جمهوری ایران گفت که بجای حمایت از جنایتکارها، جامعه اسلامی باید در برابر بی عدالتی ایستادگی کرده و به پیامبر، قران و اسلاممان وفادار بماند.
پایگاه خبری «مانی کنترل» از زیرمجموعه های خبرگزاری «آسوشیتد پرس» در هند هم با پوشش این خبر و اشاره به «غده سرطانی» خواندن رژیم صهیونیستی، به نقل از روحانی نوشت: کشورهای غربی برای پیشبرد اهداف و منافع خود در خاورمیانه، این رژیم را تأسیس کردند و یکی از نتایج شوم جنگ جهانی دوم شکل گیری چنین غده سرطانی در منطقه بود.
این رسانه نوشت که ایران از گروه‌هایی مانند حزب الله حمایت می‌کند و هرگز اسرائیل را به حمله تهدید نکرده است، اما اعلام کرده در صورتی که مورد حمله قرار گیرد، حتماً تلافی خواهد کرد.

** رسانه های پاکستانی: نه به فرش قرمز برای تروریست‌ها
رادیو پاکستان، تارنمای خبری نیوز پاکستان، روزنامه پرشمارگان داون و تارنمای خبری روزنامه اکسپرس تریبیون از جمله رسانه‌های پاکستانی بودند که اظهارات روز شنبه روحانی را بازتاب دادند.
روزنامه انگلیسی زبان «اکسپرس تریبیون» درخصوص سخنان رئیس جمهوری ایران نوشت: روحانی از مسلمانان سراسر جهان دعوت کرد تا به جای پهن کردن فرش قرمز برای جنایتکاران، علیه ایالات متحده آمریکا متحد شوند.
در این گزارش با اشاره به اعمال تحریم های دونالد ترامپ علیه ایران پس از توافق برجام، آمده است: روحانی در یک سخنرانی با موضوع وحدت اسلامی که به صورت مستقیم از تلویزیون دولتی این کشور پخش می شد، گفت که اعتماد به غرب به رهبری امریکا، خیانت به دین اسلام و نسل های آینده منطقه است.
رادیو دولتی پاکستان نیز با انتشار خبری در خصوص این کنفرانس بین المللی، نوشت: سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با موضوع «قدس، محور اتحاد امت» روز شنبه با سخنرانی «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران آغاز شد و علی لاریجانی رئیس مجلس این کشور هم در آیین اختتامیه آن سخنرانی خواهد کرد.
تارنمای روزنامه پرشمارگان «داون» پاکستان نیز با انتخاب تیتر «رئیس جمهوری ایران، اسرائیل را عده سرطانی نامید» نوشت: روحانی از مسلمانان خواست که به جای پهن کردن فرش قرمز برای جنایتکاران، علیه ایالات متحده آمریکا و اسرائیل متحد شوند.
به گزارش این روزنامه، روحانی خطاب به رقیب سنی خود عربستان سعودی نیز گفت که «ما حاضریم با همه توان از منافع مردم عربستان در برابر تروریسم و دشمن منطقه و ابرقدرت ها دفاع کنیم، همانطور که به کمک مردم عراق، سوریه، افغانستان و یمن شتافتیم و از شما 450 میلیارد دلار هم نمی خواهیم و به شما اهانت هم نمی کنیم. شما را برادر می دانیم و ما ملت های منطقه را هم برادر می دانیم».
تارنمای خبری «نیوز پاکستان» نیز در خصوص سخنان روز شنبه روحانی نوشت: رئیس جمهوری اسلامی ایران با «برادر خواندن عربستان سعودی» از مسلمانان جهان خواست که علیه ایالات متحده آمریکا متحد شوند.
رسانه پاکستانی نوشت: روحانی عربستان سعودی را برادر خطاب کرد و گفت که ما مردم مکه و مدینه را برادران خود می دانیم.

** رسانه‌های آمریکایی و صهیونیستی: اسرائیل، غده سرطانی
روزنامه آسوشیتدپرس در گزارشی با تیتر «روحانی، اسرائیل را غده سرطانی نامید» نوشت: اغلب رهبران ایران اسرائیل را محکوم و نابودی آن را پیش بینی می کنند، اما روحانی نسبتاً معتدل، به ندرت چنین لفظ هایی را به کار می برد.
این رسانه در این یادداشت با استفاده از این جمله رئیس جمهوری که «آمریکا از کشورهای منطقه برای حمایت از اسرائیل استفاده می کند»، نتیجه گرفته است که منظور وی، رقیب منطقه ای ایران یعنی عربستان سعودی و متحدان عرب سنی این پادشاهی بوده است.
در ادامه این یادداشت به این بخش از اظهارات روحانی هم اشاره شده که «ایران آماده است از عربستان در برابر تهدیدات و تروریسم محافظت کند». 
روزنامه‌های نیویورک پست و واشنگتن پست نیز با بازتاب گزارش آسوشیتدپرس، بخش‌هایی از سخنان رئیس جمهوری در انتقاد از سیاست‌های خصمانه آمریکا و رژیم صهیونیستی را برجسته کردند.
اظهارات روحانی در رسانه‌های صهیونیستی هم بازتاب زیادی یافت.
تارنمای «جروزالم پست» با حذف سخنان روحانی علیه رژیم صهیونیستی، نوشت: رئیس جمهوری ایران در این کنفرانس بین‌المللی گفت که تسلیم در برابر غرب تحت هدایت آمریکا، خیانت به دین و نسل‌های آینده منطقه است.
این رسانه همچنین آن بخش از صحبت‌های روحانی را بازتاب داد که جهان را به اتحاد علیه آمریکا و سیاست‌های خصمانه واشنگتن فراخوانده بود.
روزنامه «تایمز اسرائیل» رسانه صهیونیستی دیگری بود که با تیتر «روحانی اسرائیل را غده سرطانی ایجاد شده توسط غرب خواند» نوشت: رئیس جمهوری ایران در این کنفرانس اسلامی گفت که از تبعات منفی جنگ جهانی دوم، شکل‌گیری اسرائیل به عنوان غده‌ای سرطانی بود.
این رسانه افزود: روحانی، اسرائیل را رژیمی جعلی خواند که توسط کشورهای غربی بنیان گذاشته شد.

** دیگر رسانه‌ها 
خبرگزاری افه اسپانیا در گزارشی با اشاره به اظهارات روحانی درخصوص آزادی و استقلال ملت‌ها نوشت: رئیس جمهوری ایران با بیان اینکه آمریکا یک سیستم بردگی در خاورمیانه می‌ خواهد، خواستار وحدت کشورهای اسلامی برای شکست واشنگتن و تل آویو شد.
افه نوشت: روحانی در سی‌ و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران گفت که آمریکا با انتقال سفارتخانه خود به قدس، بیش از هر وقت دیگر خصومت خود نسبت به جهان اسلام را نشان داد .
این خبرگزاری خاطرنشان ساخت که برای روحانی، تسلیم در برابر آمریکا و غرب به معنای‌ خیانت به آرمان‌های اسلامی و پهن کردن فرش قرمز برای جنایتکاران است.
رسانه اسپانیایی افزود: رئیس جمهوری ایران با اشاره به خرید سلاح‌های غربی از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی، گفت که اعتماد به خارجی‌ ها اشتباهی تاریخی است .
دویچه وله آلمان از دیگر رسانه‌هایی بود که بازتاب کنفرانس روز شنبه پرداخت.
این رسانه نوشت: روحانی با حمله به آمریکا و اسرائیل در کنفرانس وحدت اسلامی، تمایل خود را برای کمک به عربستان ابراز کرد.
دویچه وله افزود: روابط آمریکا و عربستان با توجه به سابقه سرکوب زنان و اقلیت ها در ریاض، نقض حقوق بشر و ادعای ارتباط عربستان با حملات یازده سپتامبر، موضوع مورد اختلافی بوده است.
این رسانه ادامه داد: هرچند تهران و ریاض از مدتها قبل دچار اختلاف شده‌اند و این اختلاف آنها در نتیجه حمایت از گروه‌های مختلف در درگیری های عراق، سوریه و یمن پدید آمده است، اما روحانی تمایل خود را برای حمایت از مردم عربستان ابراز کرد.
تارنمای خبری «فری مالزی تودی» نیز نوشت: روحانی خطاب به کشورهای اسلامی گفت که به جای پهن کردن فرش قرمز برای جنایتکاران با یکدیگر علیه واشنگتن متحد شوند.
فری مالزی تودی افزود: واشنگتن از ماه مه سال جاری تحریم هایی را علیه ایران اعمال کرد؛ زیرا رئیس جمهوری این کشور از توافقنامه بین المللی برجام که در سال 2015 مورد تایید واشنگتن قرار گرفته بود، خارج شد.
نگارنده این گزارش ادامه داد: روحانی در سخنرانی خود در کنفرانس بین المللی وحدت که از تلویزیون ایران پخش شد، افزود: تسلیم در برابر غرب به رهبری آمریکا، خیانت به دین ما و نسل های آینده این منطقه است.
این رسانه نوشت: روحانی خطاب به کشورهای اسلامی گفت: ما تنها یک انتخاب داریم؛ یا فرش قرمز برای جنایتکاران پهن کنیم یا کاملاً علیه بی عدالتی بایستیم و به پیامبر خود، قرآن و اسلام وفادار باقی بمانیم.
شبس**9386**1859

انتهای پیام /* 

سرویس : کشور
تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۴ - ۰۹:۴۱
کد خبر: ۴۲۳۵۴۵
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۷/۹/۲۵ - ۰۶:۳۰
پیام تسلیت سرطایفه شاهوزهی درخصوص رحلت سردارقدرت الله منصوری
حاج محمدرضاشاهوزهی سرطایفه شاهوزهی طی پیامی رحلت سرداراسلام قدرت الله منصوری رابه مقام معظم رهبری وخانواده محترم ایشان تسلیت گفت.
۱۳۹۷/۹/۲۳ - ۱۸:۵۵
هیات پاکستانی اجلاس مرزی قول پیگیری آزادی 7 مرزبان ایرانی را داد
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: آزادسازی هفت نفر از مرزبانان ربوده شده ایرانی از مهمترین موضوعات مطرح شده در بیست و دومین اجلاس مشترک مرزی ایران و پاکستان بود که هیات پاکستانی قول...
۱۳۹۷/۹/۲۳ - ۱۸:۴۷
حمله تروریستی چابهار با هدف جلوگیری از توسعه منطقه انجام شد/ پاکستان در راستای آزاد سازی مرزبانان ایرانی اقدام کند
ائمه جماعت سیستان وبلوچستان گفتند: حمله تروریستی چابهار با هدف ایجاد نا امنی و جلوگیری از رشد اقتصادی این بندر از سوی دشمن انجام شد.
۱۳۹۷/۹/۲۳ - ۱۸:۴۳
سپاه آمادگی کمک به دولت در تمامی عرصه ها را دارد/همکاری بیش از 10 هزار نیروی بسیجی شیعه و سنی در برقراری امنیت
معاون هماهنگ ‌کننده نیروی زمینی سپاه گفت: در حوزه امنیت بیش از 10 هزار شغل برای مردم در سیستان وبلوچستان به وجود آمده به گونه ای که علاوه بر امنیت، اشتغال هم ایجاد شد.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۰۵:۲۵
252 پروژه محرومیت زدایی هدیه مقام معظم رهبری به مردم زاهدان/ از اهدای 426 سری جهیزیه تا کمک به بیماران صعب العلاج
قطار افتتاح 2121 پروژه محرومیت زدایی هدیه مقام معظم رهبری به مردم جنوب شرق کشور صبح امروز با بهره برداری از 252 پروژه به زاهدان رسید.
۱۳۹۷/۹/۲۰ - ۰۷:۱۱
دفاع مقدس تمام‌نشدنی است/ دشمن در تهاجم به معنویات شکست خواهد خورد
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره‌ی شهدای استان خراسان جنوبی تأکید کردند که دفاع مقدس تمام‌شدنی نیست و یک حقیقت در حال پیشرفت است.
۱۳۹۷/۹/۲۰ - ۰۷:۰۵
سپاه در محرومیت زدایی با جدیت عمل کرد/بازارچه های مرزی گامی در جهت اشتغالزایی و معیشت افراد
امام جمعه موقت اهل سنت شهر جالق گفت: با ورود نیروی زمینی سپاه در مناطق محروم شاهد انقلابی جدید در جهت رفاه و معیشت مردم هستیم.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۰۸:۵۹
نمایشگاه دانش و پژوهش اقشار بسیج افتتاح شد/ رونمایی از 4 دستاورد علمی
جدیدترین دستاوردهای اقشار بسیج در نمایشگاه علمی و پژوهشی بسیجیان به نمایش درآمد.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۰۹:۲۷
سخنرانی حاج محمدرضاشاهوزهی سرطایفه شاهوزهی درنمازجمعه
سخنرانی حاج محمدرضاشاهوزهی سرطایفه شاهوزهی درنمازجمعه مسجد نورالعین جام جم درخصوص حادثه تروریستی چابهار
۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۰۹:۳۵
بیانیه سرطایفه شاهوزهی درخصوص حادثه تروریستی مقابل پاسگاه انتظامی چابهار
حاج محمدرضاشاهوزهی سرطایفه شاهوزهی جنایت انتحاری تروریستهای تکفیری درشهرچابهار راطی بیانیه ای محکوم نمود.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۷/۹/۲۵ - ۰۶:۳۰
پیام تسلیت سرطایفه شاهوزهی درخصوص رحلت سردارقدرت الله منصوری
حاج محمدرضاشاهوزهی سرطایفه شاهوزهی طی پیامی رحلت سرداراسلام قدرت الله منصوری رابه مقام معظم رهبری وخانواده محترم ایشان تسلیت گفت.
۱۳۹۷/۹/۲۰ - ۰۷:۱۱
دفاع مقدس تمام‌نشدنی است/ دشمن در تهاجم به معنویات شکست خواهد خورد
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره‌ی شهدای استان خراسان جنوبی تأکید کردند که دفاع مقدس تمام‌شدنی نیست و یک حقیقت در حال پیشرفت است.
۱۳۹۷/۹/۲۰ - ۰۷:۰۵
سپاه در محرومیت زدایی با جدیت عمل کرد/بازارچه های مرزی گامی در جهت اشتغالزایی و معیشت افراد
امام جمعه موقت اهل سنت شهر جالق گفت: با ورود نیروی زمینی سپاه در مناطق محروم شاهد انقلابی جدید در جهت رفاه و معیشت مردم هستیم.
۱۳۹۷/۹/۲۳ - ۱۸:۵۵
هیات پاکستانی اجلاس مرزی قول پیگیری آزادی 7 مرزبان ایرانی را داد
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: آزادسازی هفت نفر از مرزبانان ربوده شده ایرانی از مهمترین موضوعات مطرح شده در بیست و دومین اجلاس مشترک مرزی ایران و پاکستان بود که هیات پاکستانی قول...
۱۳۹۷/۹/۲۳ - ۱۸:۴۷
حمله تروریستی چابهار با هدف جلوگیری از توسعه منطقه انجام شد/ پاکستان در راستای آزاد سازی مرزبانان ایرانی اقدام کند
ائمه جماعت سیستان وبلوچستان گفتند: حمله تروریستی چابهار با هدف ایجاد نا امنی و جلوگیری از رشد اقتصادی این بندر از سوی دشمن انجام شد.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۰۵:۲۵
252 پروژه محرومیت زدایی هدیه مقام معظم رهبری به مردم زاهدان/ از اهدای 426 سری جهیزیه تا کمک به بیماران صعب العلاج
قطار افتتاح 2121 پروژه محرومیت زدایی هدیه مقام معظم رهبری به مردم جنوب شرق کشور صبح امروز با بهره برداری از 252 پروژه به زاهدان رسید.
۱۳۹۷/۹/۲۳ - ۱۸:۴۳
سپاه آمادگی کمک به دولت در تمامی عرصه ها را دارد/همکاری بیش از 10 هزار نیروی بسیجی شیعه و سنی در برقراری امنیت
معاون هماهنگ ‌کننده نیروی زمینی سپاه گفت: در حوزه امنیت بیش از 10 هزار شغل برای مردم در سیستان وبلوچستان به وجود آمده به گونه ای که علاوه بر امنیت، اشتغال هم ایجاد شد.